Results:

Show Individual Results Yes
Show Team Results Yes
Show Relay Team Results Yes
Selected gender combined
Show name as link Yes
 

Summer Series

Summer Series (5k)
Tuesday, 19th February 2002
 
 
Place Name Chest Sex State Age CAT Time Pace Elig Points
1. Jason Chalker   ACT 27 17:04 3:24 Y 50
2. David Osmond   ACT 27 17:09 3:25 Y 49
3. David Quayle   ACT 26 18:05 3:37 Y 48
4. David Brickhill-Jones   ACT 21 18:24 3:40 Y 47
5. Tim Sawkins   NSW 37 18:34 3:42 Y 46
6. Vincent Craig   ACT 35 18:59 3:47 Y 45
7. Peter James   ACT 40 M40 19:05 3:49 Y 44
8. Anthony Scott   ACT 39 19:20 3:52 Y 43
9. Steve Bradford   ACT 47 M45 19:23 3:52 Y 42
10. David Slattery   NSW 38 19:31 3:54 Y 41
11. Marc Williams   ACT 17 U18 19:45 3:57 Y 40
12. Bruce Graham   ACT 40 M40 19:54 3:58 Y 39
13. Nathan Glarvey   23 20:10 4:02 Y 38
14. Oskar Booth   NSW 19 U20 20:30 4:06 Y 37
15. Julien Wicks   ACT 23 20:44 4:08 Y 36
16. Mick Corlis   ACT 42 M40 20:57 4:11 Y 35
17. Michael Derlacki   ACT 28 21:06 4:13 Y 34
18. Pete Bartholomew   ACT 36 21:14 4:14 Y 33
19. Richard White   ACT 18 U20 21:19 4:15 Y 32
20. Bob Harlow   ACT 54 M50 21:27 4:17 Y 31
21. Fiona Jorgensen F ACT 43 W40 21:29 4:17 Y 50
22. Peter Kanowski   ACT 42 M40 21:35 4:19 Y 30
23. Colin Bridge   QLD 57 M55 21:46 4:21 Y 29
24. Alan Towill   ACT 52 M50 21:54 4:22 Y 28
25. Jason McCrae   ACT 29 22:07 4:25 Y 27
26. Jim White   ACT 52 M50 22:08 4:25 Y 26
27. Felix Booth   NSW 16 U18 22:08 4:25 Y 25
28. Andrew Copp   ACT 38 22:15 4:27 Y 24
29. Gordon Nightingale   VIC 54 M50 22:19 4:27 Y 23
30. Robbie Costmeyer   ACT 55 M55 22:27 4:29 Y 22
31. Graham Zalewska-Moon   62 M60 22:36 4:31 Y 21
32. Charlie Modrak   ACT 52 M50 22:39 4:31 Y 20
33. Pat Slattery   NSW 37 22:42 4:32 Y 19
34. Thomas Wright   ACT 12 U14 22:44 4:32 Y 18
35. Doug Limbrick   ACT 58 M55 22:47 4:33 Y 17
36. Annette Sugden F QLD 39 W35 22:51 4:34 Y 49
37. Andrew Sutcliffe   NSW 48 M45 23:08 4:37 Y 16
38. Roger Pilkington   ACT 43 M40 23:14 4:38 Y 15
39. Ewen Thompson   ACT 44 M40 23:19 4:39 Y 14
40. Ken White   ACT 48 M45 23:21 4:40 Y 13
41. Michelle Lomas-Travers F NSW 36 W35 23:22 4:40 Y 48
42. Nigel Coldrick   ACT 43 M40 23:35 4:43 Y 12
43. Ross Calder   ACT 25 23:42 4:44 Y 11
44. Christine Pauling F ACT 41 W40 23:43 4:44 Y 47
45. Brian Wenn   ACT 53 M50 23:47 4:45 Y 10
46. Clemmie Thompson F ACT 19 U20 24:05 4:49 Y 46
47. Neil Boden   ACT 51 M50 24:15 4:51 Y 9
48. Geoffrey Wardrobe   ACT 45 M45 24:20 4:52 Y 8
49. Ian Leves   ACT 49 M45 24:39 4:55 Y 7
50. Robert (Senior) Ewin   ACT 52 M50 24:43 4:56 Y 6
51. Roy Jones   ACT 59 M55 24:49 4:57 Y 5
52. Dave Hobson   ACT 53 M50 24:57 4:59 Y 4
53. Peter Trotter   ACT 66 M65 25:26 5:05 Y 3
54. Samantha Wright F ACT 14 U16 25:33 5:06 Y 45
55. Charles Wood   ACT 28 25:38 5:07 Y 2
56. Jela Zotovic F ACT 40 W40 25:41 5:08 Y 44
57. Lloyd Donnelly   ACT 49 M45 25:47 5:09 Y 1
58. Karen Burton F ACT 36 W35 25:48 5:09 Y 43
59. Jacqui Clynes F ACT 22 25:56 5:11 Y 42
60. Kathleen Bleakley F ACT 30 25:58 5:11 Y 41
61. Bill Laing   ACT 34 26:06 5:13 Y
62. David Booth   NSW 54 M50 26:14 5:14 Y
63. Belinda Allison F ACT 28 26:15 5:15 Y 40
64. Michael P Brown   ACT 42 M40 26:17 5:15 Y
65. Geoff Barker   ACT 57 M55 26:19 5:15 Y
66. Dave Watson   ACT 45 M45 26:26 5:17 Y
67. David Hogg   ACT 58 M55 26:27 5:17 Y
68. Bryan McCarthy   ACT 56 M55 26:31 5:18 Y
69. Les Gearside   ACT 51 M50 26:34 5:18 Y
70. Emily Gearside F ACT 22 26:53 5:22 Y 39
71. Mick Charlton   ACT 50 M50 27:11 5:26 Y
72. Charmaine Knobel F ACT 49 W45 27:17 5:27 Y 38
73. Karen Daniels F ACT 41 W40 27:35 5:31 Y 37
74. Jim McLean   ACT 43 M40 27:47 5:33 Y
75. Kevin Chapman   ACT 58 M55 27:59 5:35 Y
76. Sandra Oliver F ACT 23 28:07 5:37 Y 36
77. Ken Gowans   ACT 49 M45 28:14 5:38 Y
78. Tim Wright   ACT 50 M50 28:32 5:42 Y
79. Leanne Dunn F ACT 38 W35 28:59 5:47 Y 35
80. Graeme Small   ACT 60 M60 29:05 5:49 Y
81. Mary Ann Busteed F ACT 53 W50 29:06 5:49 Y 34
82. Cathy Montalto F ACT 49 W45 29:07 5:49 Y 33
83. Prue Bradford F ACT 42 W40 29:24 5:52 Y 32
84. Doug Fry   ACT 63 M60 30:18 6:03 Y
85. Nick Blackaby   ACT 47 M45 30:23 6:04 Y
86. Ann Dawson F ACT 43 W40 30:26 6:05 Y 31
87. Phil Toomey   ACT 55 M55 30:34 6:06 Y
88. Victoria Gearside F ACT 20 31:27 6:17 Y 30
89. John Bienkiewicz   ACT 21 31:48 6:21 Y
90. Robert Downes   46 M45 31:52 6:22 Y
91. Fran Meatheringham F ACT 41 W40 32:47 6:33 Y 29
92. Alan Norden   ACT 57 M55 33:05 6:37 Y
93. Gai Webster F ACT 47 W45 34:35 6:55 Y 28
94. Rachel Tolhurst F ACT 24 35:16 7:03 Y 27
95. Elena Sutcliffe F NSW 11 U12 38:19 7:39 Y 26
 
Theme 
Please contact the WebMaster
with questions or comments about this web site.
© 1999-2019 YMCA of Canberra Runners Club. All rights reserved.
Last Updated: 19 Oct 2019